Ролята на храненето при възпаление на венците

Заболяването на венците, известно още като пародонтит, е състояние, при което венците, както и потенциално костта около зъбите, се инфектират и възпаляват. Заболяването започва с наслояването на плака, която се формира, когато бактериите в устата се смесват със слюнка и остатъци от храни, съдържащи скорбяла и захари.Ако плаката не е правилно отстранена, с помощта на четка и конец за зъби, тя се натрупва и втвърдява под венеца в зъбен камък. С течение на времето, зъбният камък може да доведе до възпаление на венците или гингивити. Това е лека форма на заболяване на венците. Един от най-честите симптоми е тъмно червени венци, които кървят при почистване с четка или конец за зъби. Ако има кървене с болка, това е симптом, че инфекцията и възпалението са се разпространили към по-дълбоките тъкани и костта – пародонтит.

Симптоми на пародонтит: червени, подути венци; кървене по време на миене на зъбите; хроничен лош дъх; разклатени зъби или разширяване на пространството между зъбите и венците.

Диетични препоръки при пародонтит:

  1. Приемайте храни, богати на витамин С. Връзката между недостига на витамин С и заболяванията на венците е добре известна. Според изследване направено за Списание по пародонтология хората приемащи витамин С под препоръчителната дневна доза е 1,5пъти по-вероятно да развият пародонтит от останалите. Смята се,  че витамин С помага при пародонтит, защото е антиоксидант и е необходим за „поправяне” на съединителната тъкан и за ускоряване на костната регенерация.За да увеличите приема на витамин С, консумирайте грейпфрути, портокали, киви, манго, папая, ягоди, броколи.Може да си набавяте витамин С и като хранителна добавка, но избягвайте дъвчащите форми,тъй като киселинността може да предизвика ерозия на зъбния емайл с течение на времето.
  2. Увеличете приема на омега-3 есенциални мастни киселини, техен основен източник са рибата и морските продукти. От останалите хранителни продукти, но в по-ниско съдържание, източник на омега-3 мастни киселини са маслото, яйчният жълтък, растителните масла, соево олио, спанака и др.
  3. Яжте сурови, органични зеленчуци.
  4. Добавете храни, богати на фибри в менюто си, като ленено семе например.
  5. Консумирайте храни, богати на фолиева киселина. Според проучване липсата на този витамин може да доведе до възпаление на венците. Храни, съдържащи фолиева киселина включват: спанак, лапад, цвекло, соя, пълнозърнести храни, пшеничен зародиш, портокалов сок и мляко.
  6. Включете в менюто си пълнозърнести храни. Препоръчително е да се консумират 3-4 порции дневно.
  7. Включете в менюто си млечни продукти, съдържащи живи култури (пробиотици). Доказано е, че редовната консумация на кисело мляко може да премахне лошият дъх.
  8. Пийте вода през целия ден.

Храни, които трябва да избягвате:

1.Всички прости или рафинирани въглехидрати (бяло брашно, бял хляб, бял ориз, макаронени изделия, бисквити, кексове, снаксове и т.н.).

2.Всички храни, съдържащи рафинирана захар или изкуствени заместители на захарта (аспартам).Вместо това изберете естествен подсладител.

3. Алкохолът пречи на функционирането на имунната и храносмилателната система. Слабата имунна система може да доведе до пародонтит, тъй като тялото не е в състояние да се пребори с бактериите в устата.

4. Подсладени плодови сокове и бонбони – сладките храни и напитки ускоряват появата на кариеси.

5. Газираните безалкохолни напитки намаляват нивото на ph до киселинно, киселинността в устата може да доведе до кариеси.

6. Преработените храни, като хот-дог,бекон и др.  поради съдържанието на натриев нитрит, на който се дължи червеният цвят на месото.

7. Мононатриев глутамат, който се използва в много храни като овкусител.

8.Хидрогенирани или частично хидрогенирани масла, които се срещат в много преработени храни, пържени храни, бързи закуски и като цяло нездравословната храна.

9. Прекален прием на кофеин – умереното количество кофеин може да бъде от полза. Въпреки това, при хората страдащи от диабет кофеинът може да влоши симптомите на сухота в устата, когато устата не произвежда достатъчно слюнка, за да предпази зъбите от кариес. Правилното количество слюнка е от съществено значение за здрави зъби.

Други съвети за предотвратяване и борба с пародонтита:

1.Мийте зъбите си два пъти на ден , с четка с мек косъм, за да не наранявате венците.

2.Използвайте конец за зъби.

3.Хранете се балансирано.

4.Не пушете.

5.Посещавайте стоматолога си редовно.

Можете да разгледате подходящи продукти за орална хигиена при пародонтит тук